NAUJIENOS

Dangiras Samalius: savivaldybės taryba ir administracija yra labiau dispečeriai nei savarankiškus sprendimus priimantys asmenys

Kategorija:

Miestas:
Apie vietos ir centrinės valdžių santykius, Kretingos perspektyvas ir galimybes kalbamės su Kretingos rajono mero pavaduotoju Dangiru Samaliumi.

 Gerb. Dangirai, ilgus metus dirbote versle, bet netrukus sukaks metais, kai dirbate rajono mero pavaduotoju. Didžiausi iššūkiai, kuriuos teko įveikti pradėjus dirbti savivaldybėje?

Pirmasis iššūkis, su kuriuo man teko susidurti, buvo porinkiminis valdančiosios koalicijos ir savivaldybės vadovybės formavimas. Teko įdėti nemažai pastangų, kad suderinti skirtingas tarybos narių nuomones, ir, įvertinus realias galimybes, paversti tai rajono gyventojams reikalingais sprendimais.
Antras iššūkis, su kuriuo teko susidurti, veiklos organizavimo pasikeitimai. Privačiame versle vadovas orientuojasi į rezultatą, o viešajame sektoriuje didelis dėmesys yra skiriamas procedūroms, teisiniams niuansams, skirtingų nuomonių derinimui. Iš šalies atrodo, kad politikai gaišta laiką įvairiuose pasitarimuose, posėdžiuose ir tarybose, bet tokia yra politikos prigimtis ir prie to tenka prisitaikyti.

Kadangi gerai pažįstate verslą, spėjote susipažinti su savivalda, kaip vertinate Lietuvoje susiklosčiusius verslo, savivaldos ir centrinės valdžios santykius?

Verslo, vietos ir centrinės valdžios tarpusavio santykiai yra labai didelis problemų mazgas. Po Nepriklausomybės atkūrimo esu kūręs smulkų šeimos verslą, po to dirbau atsakingose pareigose stambioje kompanijoje. Kriziniu laikotarpiu teko vadovauti nemažai įmonei, kur reikėjo priimti svarbius ir sudėtingus sprendimus. Tokia patirtis turi įtakos ir žmogaus charakteriui. Verslininkas nėra antžmogis – tiesiog jis yra labiau savarankiškas ir ten, kur kiti linkę matyti problemas, jis mato galimybes. Kartais tos galimybės pavirsta nuotekų vamzdžiu į marias. Tai nėra pateisinama, tačiau visuomenei vis vien yra reikalingi žmonės, kurie nebijo rizikuoti.
Kalbant apie vietos valdžios ir savivaldos santykius – pagrindinė problema yra pasitikėjimo stoka. Taip, mes visi esame Lietuvos piliečiai ir kretingiškiai turi teisę į tokią pačią gėrybių dalį, kurią uždirbo visa Lietuva. Tačiau tuo pat metu mes vis dėl to liekame kretingiškiais, todėl galime turėti kiek kitokią nuomonę nei likusieji Lietuvos gyventojai. Kad ši nuomonių įvairovė būtų įvertinta, ir yra sukurta vietos savivaldos sistema, tačiau šiandien centrinė valdžia yra linkusi regioninius skirtumus ignoruoti. Bendruomenės problemų sprendimui nėra skiriama išteklių arba tie ištekliai yra skiriami su tokiais apribojimais, kad dažnai savivaldybės taryba ir administracija yra labiau dispečeriai nei savarankiškus sprendimus priimantys asmenys.


Kaip apibūdintumėte Kretingą ir Kretingos rajoną?

Kretinga ir Kretingos rajonas yra nuostabi vieta gyventi. Mes esame labai dėkingoje geografinėje padėtyje, turime gerai išvystytų viešųjų paslaugų (vaikų daželių, mokyklų) tinklą, didelį dėmesį skiriama infrastruktūrai ir dirbame tam, kad mūsų rajono žmonėms būtų čia patogu gyventi. Tuo pačiu nauja savivaldybės vadovybė stengiasi dirbti kur kas atviriau, kartu sutelkti valdžios, verslo, visuomenės pastangas, kad priimami sprendimai būtų kiek įmanoma efektyvesni ir kokybiškesni. Tai ilgas procesas, bet jis duoda savo vaisių. Pavyzdžiui paskutiniame savivaldybės skelbtame statybos darbų konkurse dalyvavo per 10 potencialių rangovų, o ne vienas ar du, kaip būdavo anksčiau. Tai mane džiugina, nes atvirumas ir konkurencija mažina galimybę piktnaudžiauti savo užimama padėtimi.

Jūsų manymu, koks Kretingos potencialas ir kaip sekasi jį išnaudojant?

Kaip jau minėjau, dėl savo geografinės padėties Kretingos rajonas turi milžinišką verslumo potencialą ir jį būtina išnaudoti. Kaip vieną iš galimybių, norėčiau paminėti turizmo skatinimą. Turizmas šiandien sukuria daug gerai apmokamų, ekologiškai švarių darbo vietų, daug paslaugų yra perkama iš išorės tiekėjų, todėl turizmo naudą jaučia ne tik turizmo įmonės, bet ir visa rajono ekonomika. Kretinga yra arti pajūrio, tačiau taip pat turi savo turi savo lankytinų objektų. Be vienuolynų, žiemos sodų ir piliakalnių, mes turime ir visoje Lietuvoje žinomą Salantų „Pakalnutę“. Ji šiandien yra žinoma visoje Lietuvoje ir galėtų būti puikiu pavyzdžiu, įrodančiu Kretingos rajono gyventojų darbštumą, užsispyrimą ir visas kitas gerąsias savybes, kuriomis mes turėtumėme didžiuotis. Taip pat mes turėtumėme siekti, kad tokių pavyzdžių mūsų rajone būtų kuo daugiau. Jei nepakankamai, būtina išsiaiškinti, kokios didžiausios tam kliūtys? Kliūčių yra daug ir įvairiausių, kurių nesinori vardinti. Tačiau 1000 kilometrų kelionė prasideda nuo pirmo žingsnio. Tuo žingsnius mes darome. Pavyzdžiui, toje pačioje turizmo srityje – kuriama tvarkomi lankomi objektai, informacinės rodyklės, iš mirties taško pajudėjo dviračių tako į Palangą tiesimo reikalai, atidarėme autobusų į Žibininkus, kur įsikūrę mūsų verslo pramogų kompleksai. Tačiau man, kaip ir kitiems rajono gyventojams norėtųsi, kad ši 1000 kilometrų kelionė nesibaigtų pirmaisiais žingsniais. Čia kaip vairuojant automobilį, būtina ne tik pajudėti iš vietos, bet ir laiku įjungti aukštesnę pavarą.

Dėkoju už pokalbį.

Kalbino
Karolina Baltmiškė
 

Braškinis pyragas – tortas

Šviežių bulvių plokštainis

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė
Nerimstanti teatro dvasia

Nerimstanti teatro dvasia

Birželio 26 d. Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorė Neringa Bulotaitė švenčia gražų jubiliejų – 60-metį! Ji – režisieriaus Jono Vaitkaus mokinė, studijavusi jo pirmajame „dešimtuke“ Lietuvos...

Reklama