NAUJIENOS

Dokumentinio filmo „KAŽKAS, VARDU DOBUŽINSKIS" pristatymas

Kategorija:

Miestas:
Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus 3 a. salėje  balandžio 9 d. 17 val.   dokumentinio filmas „KAŽKAS, VARDU DOBUŽINSKIS"
 
Dailininkas Mstislavas Dobužinskis (1875-1957) keliavo po pasaulį ir meno stilius. Karjeros pradžioje jam įtakos turėjo žinomi Sidabro amžiaus menininkai – A. Benois ir K. Somovas, bet gana greitai jis tapo menininku, turinčiu savitą braižą.  
 
Iš M. Dobužinskio knygos „Prisiminimai": „Po visko, ką esu čia, Amerikoje, padaręs (keturios operos, šeši ar septyni baletai ir kelios pjesės),  aš – vis dar nežinoma asmenybė teatre. Vienas amerikiečių kritikas rašė apie mane: „Kažkas, vardu Dobužinskis."  
 
Filme „Kažkas, vardu Dobužinskis" mes iš medžiagos įvairovės (menotyrininkų, meno istorikų, kolekcininkų) bandėme sukurti viso pirmo portretą žmogaus, kuris nuolat keliavo ir per gyvenimą, ir per meninius stilius.  Knygų grafikas, teatro scenovaizdžių kūrėjas, tapybos maestro – tokie šio menininko laiptai į meno pasaulį. Mes tikimės, kad tai tapo antra svarbia
filmo linija, per kurią atskleidžiama menininko kūrybą, jo darbai.
 
Mst. Dobužinkis yra kilęs iš senos Lietuvos bajorų giminės, o gimė 1875 m. Novgorode (Rusija).  Po klajonių,  kai Mst. Dobužinskiui buvo 9 metai, šeima sugrįžo į Vilnių, čia Dobužinskis praleido vaikystę ir jaunystę. Mokėsi Vilniaus gimnazijoje, 1885 – 1887 m. – Peterburgo dailės skatinimo draugijos piešimo mokykloje. 1895 m. baigė Vilniaus II vyrų gimnaziją, o 1895–1899 m. studijavo Peterburgo universiteto teisės fakultete, lankė privačią dailininko Levo Dmitrijevo-Kavkazkio dailės studiją. 1899–1901 m. mokėsi Miunchene, kur tuo metu viešėjo jugendo stilius (Jugendstil), paveikęs ir jo pasaulėvaizdį bei meninį braižą.
 

1924 m. padedant tuometiniam Lietuvos Respublikos ambasadoriui Rusijoje Jurgiui Baltrušaičiui, M. Dobužinskis gavo Lietuvos pilietybę.  Iki 1938 m. menininkas gyveno ir kūrė Lietuvoje. 1998 m. jis dar kartą grįžo į Lietuvą, tik šį kartą po mirties didžiuliu kūrybiniu palikimu.
 
Dailininkas dirbo ne tik Lietuvoje, bet ir Rusijoje, Latvijoje, Vokietijoje, Anglijoje, Prancūzijoje, Amerikoje, Italijoje, Šveicarijoje, Danijoje, Vengrijoje, Nyderlanduose.  
 
Po jo mirties Niujorke kūrybinis paveldas grįžo į gimtąją žemę – Lietuvą. Jis saugomas Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje, Lietuvos dailės muziejuje Vilniuje; Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejuje Kaune,
kur branginamas ir vertinamas dailininko atminimas. 
 
Filme dalyvavo: Jevgenijus KLIMOVAS, Ksenija MURATOVA, Genadijus ROŽDESTVENSKIS,
Nikita LOBANOVAS-ROSTOVSKIS, Ksenija KORABLIOVA, Helmutas ŠABASEVIČIUS,
Osvaldas DAUGELIS, Vilius KAVALIAUSKAS, Žoržas NIVA.
 
Režisierius Aleksejus Burykinas
Ko-režisierė Elena Gromova
Operatoriai Dmitrijus Protopopovas, Michailas Kuznecovas
 
Prodiuseriai Filipas Kudriašovas, Sergejus Zaicevas, Viktoras Moskvinas, Natalija Ju, Lolita Bytautaitė
 
Lauryna Lopaitė
Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus vadybininkė
Vilniaus g. 41, Vilnius

 
 

Pinu trispalvę

Žygis Pagramančio regioniniame parke

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Egidijus Vareikis

Egidijus VareikisReklama