NAUJIENOS

Dovydas Kaminskas: negalime būtų Europos vidutiniokai, kai kalbame apie ugdymo rezultatus

Kategorija:

Miestas:
„Šiandien dvi valandas apie mokyklų tinklą ir kitas švietimo problemas kartu su mokyklų bendruomenėmis dar kartą kalbėjomės Tauragės miesto aikštėje“, – sausio 28 dieną Facebook paskyroje įspūdžiais dalijasi Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas.


Pagrindinė ilgo pokalbio priežastis – trijų mokyklų bendruomenės nesutinka su paruoštu ir pristatytu planuojamu kitų mokslo metų mokyklų tinklu.
Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas Facebook toliau dėsto mintis:
Gerbiu jų nuomonę ir suprantu šio sprendimo emocinį sudėtingumą, – mintis dėsto meras. – Tačiau mokyklų tinklas yra tik viena iš diskusijos temų, kai kalbame apie švietimą.
Nuo šio rudens girdėjome labai daug pasisakymų šia tema – problemas identifikuoja tiek Europos Sąjungą, Europos Komisija, EBPO, šalies prezidentas, Vyriausybė, Valstybės kontrolė, tiek, žinoma, pati švietimo bendruomenė, mokytojai ir gyventojai.
Per vieną iš Panoramos laidų valstybės kontrolierius Arūnas Dulkys švietimo sistemos trūkumus įvardijo kaip nacionalinio saugumo problemą, pridėdamas tokį komentarą:
„Švietimo sistemoje susikaupusios bėdos jau išaugo iki nacionalinio saugumo ir gynybos problemų. Galbūt švietimo sistema mūsų to ir neišugdė, kad mes nemokame žiūrėti į švietimą kompleksiškai? Mums patinka išsitraukti vieną problemą, apsigobti gailesčiu, visų gailėtis – mokytojų, kurie dirba blogomis sąlygomis, gaila vaikų, gaila dar kažko. Visko mums gaila, bet mes neimame ir nedarome."
Strateginio mąstymo ir kompleksiško problemų sprendimo Lietuvai trūksta daugelyje sričių, situacija tampa dar sudėtingesnė, kai kalbame apie tokią jautrią sritį kaip švietimas.
Noriu dar kartą pakartoti, kokius pasiūlymus esame pateikę dėl Tauragės rajono mokyklų tinklo kitiems mokslo metams:

Valstybės kontrolės ir švietimo ministerijos skaičiavimais, mokykla, kurioje yra mažiau nei 130 mokinių, negali veikti efektyviai, mažoje mokykloje darosi sunku užtikrinti aukštą ugdymo kokybės lygį (tą rodo EBPO vykdyti PISA tyrimai), todėl rekomenduoja du kelius:
Pirmas kelias: tokias mokyklas reikia uždaryti ir perkelti mokinius į kitas mokyklas.
Antras kelias: tokias mokyklas išlaikyti, tačiau tai turi būti didesnių mokyklų skyriai. Realiai siūloma atsisakyti direktoriaus ir kitų valdymo etatų, išsaugant pedagogų etatus.
Šiandien Tauragėje paruoštas sprendimas pasirenkant antrą kelią, t. y. penkias pagrindinio ugdymo mokyklas, kuriose nebėra nei 100 mokinių (neskaičiuojant darželio grupių), išsaugoti, tačiau pertvarkyti į didesnių mokyklų skyrius, atsisakant valdymo etatų, išsaugant pedagogų etatus.
Kalbant iš esmės apie efektyvų mokyklų tinklą ir tolygų kokybiškų ugdymo paslaugų užtikrinimą, manau turime vadovautis tokiais pagrindiniais kriterijais:
1. Atskirus direktorius ir visus valdymo etatus gali turėti mokyklos, kuriose mokosi ne mažiau kaip 130 mokinių;
2. Ikimokyklinis, priešmokyklinis ir pradinis ugdymas privalo būti užtikrintas kuo arčiau namų.
3. 5–10 klasėse neturėtų būti jokių jungtinių klasių.
Tikiu, kad vadovaujantis šiais kriterijais, galėtume pasiekti vis geresnius rezultatus. Mokyklų tinklas – tik viena Lietuvos švietimo sistemos problemų. Jau dabar trūksta vadovų, trūksta mokytojų. Daugiau kaip 50 proc. mokytojų yra vyresni kaip 50 metų, ir nėra kas juos per ateinantį dešimtmetį pakeis, nes pedagogo specialybė yra viena iš paskutinių, kurią renkasi abiturientai.
Nėra vieno stebuklingo sprendimo, kuris iškart pagerins rezultatus, bet turi būti priimti sunkūs sprendimai savivaldybėse dėl mokyklų tinklo, tada bus galima daugiau investuoti į mokytojų kvalifikacijos kėlimą, pagalbos specialistų užtikrinimą, šiuolaikišką įrangą mokyklose.
Negalime būtų Europos vidutiniokai, kai kalbame apie ugdymo rezultatus, esame per maži būti vidutiniokais. Mūsų moksleiviai turi būti patys talentingiausi, tačiau turime priimti sprendimus šiandien, kad po 10–15 metų galėtume džiaugtis rezultatais – o tokių sprendimų priėmimas ir yra sunkiausia dalis.
 
MK inf.

Braškinis pyragas – tortas

Šviežių bulvių plokštainis

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė
Nerimstanti teatro dvasia

Nerimstanti teatro dvasia

Birželio 26 d. Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorė Neringa Bulotaitė švenčia gražų jubiliejų – 60-metį! Ji – režisieriaus Jono Vaitkaus mokinė, studijavusi jo pirmajame „dešimtuke“ Lietuvos...

Reklama