NAUJIENOS

Garsūs Kaišiadorių rajono žmonės. Oginskiai.

Kategorija:

Miestas:
Tarp 1786 ir 1488 m. Lietuvos didysis kunigaikštis Kazimieras Uogintų (tuomet – Oginty) dvarą skyrė valdyti Dymitrui Hlušonokui, Smolensko apylinkėse turėjusiam valdų, bet dėl Maskvos kunigaikštystės karo veiksmų turėjusiam pasitraukti iš savų žemių. Laikotarpyje tarp 1542 ir 1555 metų Hlušonokai jau ima save vadinti Oginskiais.

XVII amžiuje giminės reikšmė tampa vis labiau pastebima. Kaišiadorių rajone Oginskiams priklausė Uogintų, Kruonio, Stoniavos ir Strėvininkų (dabar-Mūro Strėvininkai) dvarai. Nuo 1570 m. Oginskiai valdo Kruonį. 1583 m. Kruonio savininkas Bohdanas Oginskis nustatė dvaro ribas.

Valdant Oginskiams XVII a. pradžioje dvare pastatyti puošnūs mūriniai renesanso rūmai su gražiomis, erdviomis salėmis ir kambariais, perdengtais kryžminiais skliautais su turtingu nerviūrų raštu, būdingu XVII a. pirmosios pusės architektūrai Lietuvoje.

Apie 1610 m. pastatoma cerkvė: vienais duomenimis stačiatikių, kitais – unitų. Būtent nuo Bohdano Oginskio ir jo sūnaus Levo (abu palaidoti Kruonio bažnyčioje) ir prasidėjo giminės stiprėjimas ir jos reikšmė.

Kruonis nukentėjo 1812 m. karo metu. Stipriai apgriauti ir vėliau neatstatyti dvaro rūmai (pilis), apniokota cerkvė. Šiuo metu piliavietė, vadinama Pilies griuvėsiais, yra archeologinis paminklas.
Susiję objektai:
  • Uogintų ąžuolas
  • Kruonio Švč. Mergelės Marijos, Angelų Karalienės bažnyčia
  • Kruonio dvaro liekanos
  • Mūro Strėvininkų dvaro sodyba
Kaišiadorių turizmo ir verslo informacijos centras
Viktorija Kanapinskaitė ir Aurelijus Balčiūnas

 

21-a leciono (pamoka)

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Kviečiame išgirsti, paragauti, pajausti
Atjauta

Pūkutės puošmena – ilgi ūsai

Reklama