NAUJIENOS

Griūvantis šimtametis medis kliudė Bazilionų bažnyčios stogą

Kategorija:

Miestas:

Kovo 12-sios vakarą siautusios smarkios audros neatlaikiusi šimtametė liepa griūdama kliudė Šiaulių rajono Bazilionų šv. Bazilijaus bažnyčios stogą. Apie tai penktadienio rytą Šiaulių rajono merui Antanui Bezarui pranešė bažnyčios klebonas Tomas Ūksas. Į pagalbą klebonui pirmiausia ir atskubėjo rajono meras bei Bazilionų bendruomenės žmonės. Nors kultūros paveldo objekto stogas per stebuklą apgadintas pataisomai, tačiau atstatyti stichijos padarytą žalą reikės ir lėšų, ir technikos, ir fizinės jėgos.

Klebonas Tomas Ūksas pasakojo, kad vėjo ūžimas buvęs labai smarkus, todėl labai stipraus garso niekas lūžtant medžiui ir neišgirdęs. Tik vos prašvitus rytui klebonas skubėjo pasižiūrėti audros padarinių ir pamatė, kad šventoriuje nuvirtusi didžiulė šimtametė liepa. Medis kliudęs ir medinės bažnytėlės skardinį stogą. Dvasininkas iš karto apie nelaimę pranešė aktyviausiems bendruomenės nariams, seniūnui Vytautui Slabiui, rajono vadovui Antanui Bezarui.

Ilgametis Bazilionų bendruomenės pirmininkas Vytautas Radžvilas, Bazilionų seniūnaitis Stasys Lembertas bei bazilioniškis Edmundas Urbelis prie bažnytėlės atskubėjo ne tuščiomis – traktoriumi atsivežė įrankių, medžiagų. Jų pastangomis Bazilionų bažnyčia ne kartą remontuota, dažyta, todėl net klausimų nekilo, ką daryti. Lipo į palėpę, kad kuo greičiau užtaisytų žiojėjančią skylę, nes pliaupiantis lietus tuoj permerks bažnyčios lubas. O tai gali būti pavojinga medinei bažnyčiai.

Kadangi Bazilionų bažnyčia yra kultūros paveldo objektas, į nelaimės vietą atskubėjo ir Šiaulių rajono savivaldybės paveldosaugos specialistas Vytautas Kirkutis. Konstatuota – būtina skubiai likviduoti audros padarytą žalą, kol žliaugiantis lietus nepridarė dar daugiau žalos.

Rajono meras Antanas Bezaras tuoj pat susisiekė su Savivaldybės įmonės „Kuršėnų komunalinis ūkis“ direktoriumi Vytautu Budriu, kuris netrukus pažadėjo atvykti su specialistais ir technika apžiūrėti apgadintą stogą iš išorės.

Bazilionų parapijos klebonas Tomas Ūksas su meru Antanu Bezaru bei paveldosaugos specialistu Vytautu Kirkučiu apžiūrėjo bažnyčios teritoriją, kuri visa apsodinta medžiais. Klebonas svarstė, kad seni medžiai šventoriui teikia ypatingo grožio, tačiau, kaip parodė audra, kelia ir nemenko pavojaus. Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras susisiekė su Savivaldybės aplinkosaugos specialistais, kad šie neilgai trukus atvyktų įvertinti šventoriaus medžių būklės. Nuversta per audrą liepa atrodžiusi iš išorės dar tvirta, tačiau paaiškėjo, kad jos vidus jau buvo išpuvęs, todėl medis ir neatlaikė audros.

Klebonas Tomas Ūksas dėkojo Dievui, kad audra šį kartą padarė žalos, bet ji dar ne tragiškas nuosprendis bažnyčiai, 2019 metais minėjusiai 270 metų jubiliejų.

Pirmąją bažnyčią Bazilionuose 1749 metais buvo pastatę čia įsikūrę vienuoliai bazilijonai. Kiek buvo išlikę senosios bažnyčios pastato bazilioniškiai nebepamenantys, nes 1933 metais medinė Bazilionų bažnyčia buvusi perstatyta. Iš senosios, XVIII amžiaus bažnyčios, likę paveikslų, o ar sienoms buvo kažkas naudota iš senosios bazilijonų bažnyčios, o gal jos visos mena XVIII amžių, šiuo metu niekas negalėjo pasakyti.

Bazilionų parapijos klebonas Tomas Ūksas dėkojo už operatyvią Šiaulių rajono savivaldybės pagalbą bei tolesnius darbus, kurių turės nemažai atlikti ir statybininkai, ir paveldosauga, ir aplinkosaugininkai, taip pat ir Bazilionų parapijos žmonės.

Šiaulių rajono savivaldybės mero padėjėja Rita Žadeikytė

Autorės nuotraukos

Zigmo Ripinskio nuotrauka

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis
Nerimstanti teatro dvasia

Nerimstanti teatro dvasia

Birželio 26 d. Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorė Neringa Bulotaitė švenčia gražų jubiliejų – 60-metį! Ji – režisieriaus Jono Vaitkaus mokinė, studijavusi jo pirmajame „dešimtuke“ Lietuvos...

Reklama