NAUJIENOS

Pagėgių bibliotekoje – kraštiečių kūrybos vakaras

Kategorija:

Miestas:

Pagėgių savivaldybės viešoji biblioteka skaitytojus pakvietė į popietę „Iš meilės savam kraštui“, skirtą pagėgiškių kūrėjų Igno Inciaus ir Stasės Valužienės naujausių kūrybos darbų pristatymui visuomenei. Sveikindama popietės svečius, Pagėgių savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Elena Stankevičienė kalbėjo: „Džiugu, kad kraštiečiai literatai ir menininkai nepaleidžia kūrybinio įkvėpimo mūzos, nesustoja kūrybiniuose ieškojimuose bei išbando save vis naujuose literatūrinio ir vizualinio meno žanruose. Geriausias to įrodymas – šiandien pristatoma tautodailininko, visuomenininko, vieno iš asociacijos „Pagėgių krašto liaudies meno draugija“ steigėjų Igno Inciaus fotografijos darbų paroda „Pagėgiai naktį“ ir sutinkama šiemet išleista trečioji poetės, prozininkės, pedagogės, Pagėgių krašto literatų sambūrio „Atidengsiu Tau žodį it širdį...“ ir Lietuvos kaimo rašytojų sąjungos narės Stasės Valužienės autorinė knyga „Sugrįžk, saulele! Vaikystės paveikslėliai“.

Fotografijos paroda „Pagėgiai naktį“ – antroji Pagėgių medžio drožybos darbais išgarsėjusio Igno Inciaus fotografijos darbų paroda. Pirmoji paroda  „Medžio drožiniai“ dienos šviesą išvydo 2012-aisiais ir buvo eksponuojama Pagėgių savivaldybės viešosios bibliotekos filialuose.

Parodos pristatymą Ignas Incius pradėjo demonstruodamas videofilmus, kuriuose, skambant Nedos Malūnavičiūtės, Kosto Smorigino, grupių „Aktorių trio“ ir „Polirizuoti stiklai“ dainoms, atsispindėjo autoriaus užfiksuoti Pagėgių krašto vaizdai skirtingais metų laikais. Fotografas akcentavo, jog visos jo nuotraukos yra sukurtos pasitelkus vien tik fotoaparato blykstę,  nenaudojant jokių kompiuterinių programų. Paklaustas, kas paskatino imtis fotografavimo, I. Incius nedvejodamas atsakė, jog noras įamžinti savo drožybos darbus. Taip gimė jo pirmoji fotografijos darbų paroda ir kilo tolimesnės idėjos darbams šioje meno srityje. Renginio metu tautodailininkas meninių Pagėgių krašto fotografijų padovanojo Pagėgių savivaldybės viešajai bibliotekai ir rašytojai Stasei Valužienei, dėkojo dukterėčioms Justinai ir Monikai Inciutėms už pagalbą kuriant savo fotografijos darbų prezentaciją skaidrėse.

Rašytoja Stasė Valužienė kaskart stebina rašymo manieros universalumu, plėtojamų literatūros žanrų įvairove: prieš 8 metus (2005 m.) pasirodė šios kūrėjos poezijos rinktinė vaikams „Atiteka upelis“, dar po 4 metų (2009 m.) – aforizmų knyga „Žodžiais į taikinį“, o šiemet skaitytojai jau gali vartyti prozinį autorės kūrinį vaikams „Sugrįžk, saulele! Vaikystės paveikslėliai“. Visuose Stasės Valužienės darbuose akcentuojamos vertybės - šeima, tarpusavio šiluma, tėvų ir vaikų bei senelių santykiai. Rašytojos kūryba pristatyta bibliotekose, mokyklose, literatų susitikimuose, poezijos šventėse ir kitur. Ir naujausiąja knyga nepataikaujama skaitytojui, nevartojami naujadarai, joje lyg per padidinamąjį stiklą žvelgiama į gamtą, vyrauja neskuba, ją skaitant pajuntama nostalgija vaikystei.

Kalbėdama apie naujausią savo knygą „Sugrįžk, saulele! Vaikystės paveikslėliai“ Stasė Valužienė pasidžiaugė, kad kartu su ja popietėje dalyvauja vyras Petras, vaikai ir anūkai. Kūrinyje gvildenamos šiuo metu visuomenėje itin opios ir aktualios emigracijos problemos. Įžvalgus skaitytojas šioje knygoje nagrinėjamą temą gali įspėti įdėmiai pažiūrėjęs į jos viršelį, kuriame – pro medinės kaimo trobos langą atsiveria vaizdas į Londono Tauerio tiltą. Būtent į šią Jungtinės Karalystės sostinę gyventi ir dirbti vyksta dauguma lietuvių. Rašytoja vardijo šiandienos žmogaus problemas – skubą, neatidumą vienas kitam, neįsiklausymą ne tik į kitą, bet ir į save...

Gausius renginio dalyvių klausimus lydėjo išmintingi  rašytojos atsakymai, pamąstymai, patarimai. Rašytoją sveikino, linkėjo sveikatos ir kūrybinio džiaugsmo savivaldybės vadovai, viešosios bibliotekos bendruomenė, buvusios kolegės mokytojos, literatai, Pagėgių bendruomenės atstovai.

Stasė Valužienė dėkojo knygos „Sugrįžk, saulele! Vaikystės paveikslėliai“ geradariams ir rėmėjams – Pagėgių savivaldybei bei Pagėgių bendruomenei, iliustratorei – pagėgiškei mokytojai, poetei, dailininkei Linai Ambarcumian. Jausmingą vokalinį – instrumentinį pasirodymą susirinkusiesiems dovanojo Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos gimnazistės Viktorija Valužytė (Pagėgiai) ir Rasa Deveikytė (Švenčionėliai).

Sonata Vitkutė

Nuotraukos autorė Asta Andrulienė


Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Kviečiame išgirsti, paragauti, pajausti
Reklama