NAUJIENOS

Vaidas Bendaravičius: vienas didžiausių karšto turtų – Mažosios Lietuvos palikimas

Kategorija:

Miestas:
Apie Pagėgių savivaldybės ypatumus, plėtros galimybes mintimis dalijasi Pagėgių savivaldybės meras Vaidas Bendaradavičius.
 
 Savivaldybė švenčia 20-metį
 
2000 metais nuo Šilutės rajono atskirta ir kaip savarankiškas administracinis vienetas įkurta Pagėgių savivaldybė per 20 metų gerokai pasikeitė. Senųjų Pagėgių vaizdą mena tik išlikę senosios architektūros pastatai. Visa kita – rekonstruota, atnaujinta, modernizuota. Bėgant metams keitėsi ne tik estetinis Pagėgių savivaldybės vaizdas, bet ir buvo pagerintos sąlygos čia dirbantiems ir gyvenantiems žmonėms. Kaip teigia savivaldybės meras Vaidas Bendaravičius, per tą laikotarpį padaryta daug gerų darbų gerinant gyvenamąją aplinką ir didinant krašto patrauklumą. Sėkmingai panaudojant valstybės investicijas, Europos Sąjungos paramą ir savivaldybės biudžeto lėšas sutvarkyta infrastruktūra ir viešosios erdvės, atnaujinti pastatai, įrengti universalūs sporto aikštynai, Pagėgių mieste statomas baseinas. Išplėtotos socialinės, kultūros ir turizmo paslaugos bei jų prieinamumas.
 
Didžiausias turtas – Mažosios Lietuvos palikimas

Pagėgių savivaldybė – žemės ūkio kraštas, čia vyrauja smulkūs ūkiai, puoselėjamos pieno ir mėsos perdirbimo tradicijos. Kraštas didžiuojasi darbščiais ūkininkais, kurie aktyviai dalyvauja įvairiose paramos programose, sėkmingai jas įgyvendina ir pritraukia investicijas.
Vienas didžiausių šio krašto turtų – Mažosios Lietuvos palikimas, savita kultūra, istorija ir tradicijos. Nors ir nedidelis Pagėgių kraštas, tačiau turi ką parodyti atvykstančiam turistui. Čia juos pasitinka išskirtinė architektūra, bažnyčios, gamtos paminklai, kiti krašto istorijos, kultūros ir gamtos objektai.
„Didžiuojamės kraštą garsinančiais renginiais. Iš jų du turi tautinio paveldo sertifikatus. Tai garsiosios Joninės ant Rambyno kalno, menančios Martyno Jankaus ir Vydūno laikus, ir Pagėgių turgaus aikštėje organizuojamas bei tarpukario dvasia alsuojantis Kalėdinis žąsų turgus Mažojoje Lietuvoje. Muzikos mylėtojus kasmet vilioja tarptautiniai vargonų muzikos festivaliai Vilkyškiuose, meno ir knygos mėgėjus sukviečia kasmetinė sueiga pas Martyną Jankų, kurioje kiekvienais metais pristatomi nauji tarptautinio profesionalių dailininkų plenero dalyvių darbai. Vydūno gyvensenos puoselėtojai ir sekėjai visada laukiami Pagėgių savivaldybės „Vydūno“ viešojoje bibliotekoje, kurioje Vydūno draugijos nariai kasmet pristato naujausius leidinius ir periodiką, dalinasi sveikos gyvensenos praktikomis.
 
Mažiau žmonių – daugiau rūpesčių
 
Kalbant apie problemas – viena skausmingiausių, kaip ir visos Lietuvos, mūsų krašte yra demografinė situacija. Dėl mažėjančio gimstamumo, vidinės migracijos ir emigracijos, per 20 metų jaučiame skaudžias pasekmes: mažėja mokyklinio amžiaus vaikų skaičius, aiškiai matomos vietos gyventojų senėjimo tendencijos. Mažėja vietos gyventojų, tuštėja mokyklos, jaučiamas kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas. Skaudžias pasekmes vietos verslininkai pajautė pakitus politiniams santykiams su kaimynine šalimi – Rusija. Nors savivaldybėje turime keletą stambių įmonių, stiprius krašto ūkininkus, yra Valstybinė pasienio rinktinė, Klaipėdos teritorinė muitinė, tačiau čia vietos gyventojams trūksta darbo pasiūlos, –  krašto skaudžiausias problemas vardija meras. – Dar 2008 m. galvojant apie verslo pritraukimą, buvo įkurta pramoninė zona. Gaila, bet investuotojų ši zona iki šiol nesulaukė. Uždarant mokyklas, atsiranda tušti pastatai, o su tuščiais pastatais atsiranda jų įveiklinimo problemos. Nors jau sulaukėme kelių verslininkų susidomėjimo dėl galimybės nuomotis jau nebeveikiančios mokyklos pastato patalpas, tačiau visa tai dar yra pokalbių lygmenyje.“
Kalbėdamas apie ekonominį krašto potencialą, meras pasidžiaugė, kad dėl palankios geografinės padėties Pagėgių kraštas patrauklus vėjo jėgainių investuotojams. Dėl palankių sąlygų, čia veikia vienas didžiausių vėjo jėgainių parkas Vakarų Lietuvoje.

Savivaldybės turi bendradarbiauti

„Kalbant apie regioninę politiką, manau, kad sveikintinas siekis yra skatinti tolygią ir tvarią ilgalaikę regionų plėtrą, tačiau kaip viso to bus pasiekta, pamatysime ateityje. Šiuo metu kartu su trimis Tauragės regiono savivaldybėmis ir Centrinės projektų valdymo agentūros ekspertais ruošiame pilotinio projekto „Tauragė+“ strategiją. Projekto funkcinės zonos plėtros strategija rengiama siekiant nustatyti Tauragės regiono savivaldybėms svarbius bendrus probleminius klausimus, paskatinti savivaldybes veikti drauge, kartu su socialiniais partneriais ir bendruomenių atstovais ieškoti bendrų regionui ar jo daliai sprendinių, efektyviau pritraukti investicijas ir teikti viešąsias paslaugas. Svarbus aspektas yra tai, kad ši strategija nėra skirta savivaldybių atskiroms problemoms spręsti. Strategijos tikslas – kurti pridėtinę vertę visam regionui. Siekis mažinti savivaldybių konkuravimą taip pat sveikintinas, konkurencija reikalinga verslui, savivaldybės tarpusavyje turi bendradarbiauti“, – teigia Pagėgių savivaldybės meras Vaidas Bendaravičius.
 
Rita Vidraitė
Straipsnis paskelbtas „Savivaldybių žinios“, 2020 Nr.3
 

Pinu trispalvę

Žygis Pagramančio regioniniame parke

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė ŠalaševičiūtėReklama